SOLUCAN MAMASI

 

Solucan yemi, solucan gübresi üretiminde solucanların beslenmesi için kullanılan bir karışımdır ve kompost yada solucan maması adı da verilmektedir. Tamamen doğa dostu olan solucan gübresi, üretim tesislerinde üretilirken solucanların beslenmesinde kullanılan solucan yemi önemli bir karışım ile oluşmaktadır.Bu karışım bitkisel atıklar ve yanmamış, hayvan gübresinden oluşurmaktadır.Kapalı üretim tesislerindeki doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacakları şekilde yerleştirilen üretim havuzlarına bırakılan solucanların, gübre üretebilmeleri için özel şartlarda hazırlanan solucan yemi ile beslenmesi gerekmektedir.

 

Solucan Yemi Oluşturmak İçin Kullanılan Gıdalar

Solucan yemi oluşturmak için; meyve, sebze atıkları, kabukları, arpa, buğday, yulaf samanı gibi bitkisel atıklar, çay posası, yumurta, öğütülmüş çerez kabukları, biçilmiş çimler ve dökülmüş ağaç yaprakları, ince talaş, nemlendirilmiş ve ince ince kıyılmış kağıt ve kartonlar gibi organik atıklar ve halk arasında yanmamış gübre olarak bilinen taze sığır gübresi kullanılır.

Kavun, karpuz gibi aşırı sulu bitkisel atıklar kullanılırken bunların fazla suları sıkılarak solucanların telef olması önlenmelidir. Ayrıca narenciye gibi asidik yapıda olan sebze, meyve atıklarının da kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Bir diğer önemli ayrıntı kullanılan bitkisel atıkların kesinlikle tuz ve asit barındırmaması gerektiğidir.

 

Coworm Solucan Yemi Hazırlama

• Solucan yemi hazırlığında öncelikle ortamın nemi %80 oranında ayarlanır.

• Karışımda kullanılan taze sığır gübresi ve bitkisel atıklar toprakla temas etmeyecekleri şekilde ve belli oranlarda karıştırılarak bekletilir. Solucanların beslenmesi için gereken en ideal karışım oranı %70 taze sığır gübresi ve %30 bitkisel atık oranıdır.

• Hazırlanan bu karışım her 4 günde bir karıştırmak suretiyle 40 gün boyunca bekletilerek fermente olması sağlanır.

• Fermantasyon işlemi tamamlanan karışım artık solucan yemi olarak solucanların beslenmesinde kullanılmaya hazırdır.