KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI

 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı, halkalı solucan sınıfında bulunan Lumbricidae ailesinin 8 türünden birisi olan Kaliforniya’da kültür solucanı olarak yetiştirilmiş Eisenia Foetida isimli toprak solucanıdır.

 

ÜREME VE GELİŞİM

Solucanlar çift cinsiyetlidir (hermafrodit). Bu nedenle hem sperm hem de yumurta hücresi üretebilirler. Ancak üremek için birbirleriyle çiftleşmeleri gerekir. Vücutlarının karın kısmının ön tarafında 9 ile 12. boğumlar arasında çiftler halinde erkek ve dişi genital üreme organı deliği vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi ve C harfi şeklinde olup dişilik organı ise sırt bölgesine yakın bulunmaktadır. Yetişkin hale gelmeleri yaklaşık 5 ile 6 ay sürebilir. Bu süre.te ağırlıkları 1 ile 2 gram arasında olur. Cinsel erginliğe ise doğumdan 9 ile 10 hafta sonra ulaşabilirler. Her bir solucan yılda ortalama 1500 yumurta bırakır.

 

YAŞAM KOŞULLARI

En ideal sıcaklık aralığı 20 ile 30° C dir. Aktiviteleri 10° C nin altında yavaşlar. 7°C’nin altına düştüğü takdirde üretim tamamen durur. İçinde yaşadıkları gübrenin içindeki sıcaklık, ortam sıcaklığından her zaman birkaç derece daha düşüktür. Yaşam ortamlarındaki önemli unsur parametre de ortamın pH değeridir. Her ne kadar 4.5 ile 8.0 pH arasında aktif olsalar da, en uygun pH değeri 7.0’dir.

 

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCAN GÜBRESİ

Solucan gübresi içerisinde yer alan faydalı mineraller, toprak üzerinde yetiştirilen bitkiler ve sebzeler açısından son derece önemlidir.  Yararlı organizmalar bitki kökleri tarafından emilir. Böylece toprakta hayat bulan bitkiler; sağlıklı, lezzetli meyve ve sebzeler verir. Organik gübreyle beslenen bitkilerden çok fazla ürün elde edilir. Alışılmış olduğumuz yöntemlerle yapılan tarımsal faaliyetlere göre daha az gübre, emek ve sulama gerektirir.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının toprakta açtıkları tüneller toprağın havalanmasına olanak tanırken, yüzey tarımında etkili olur. Yine yüzeye yakın konumda bulunan küçük köklerin doğru şekilde beslenmesine ve beslenirken zarar görmesine engel olur. Kırmızı Kaliforniya solucanı bitki altında ve toprağın altında serin yerleri sever ve açtıkları tünelleri de çoğu kez burada bulur. Bitkinin ihtiyaç duyduğu su, solucanın açmış olduğu tüneller aracığıyla toprağın derinlerine kadar iner. Böylece bitki kökü yoğun sulamadan etkilenmez.

 

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANIN TARIM ALANLARINA ETKİSİ

Kırmızı Kaliforniya solucanları, ekolojik sistem içinde iyi birer dönüştürücüdür. Tarım alanlarında toprağın havalanması ,düzenlenmesi ve verim arttırması açısından olmazsa olmaz öznelerdir. Tüm tarımsal faaliyetlerde, iyi tarım uygulamalarında, tarım çalışmalarında ve bahçecilik, bahçıvanlık ,seracılıkta aktif rol alır. Solucan gübresi bitkinin alması gereken besinleri toplar ve besin miktarının artırmasının yanı sıra toprakta bulunan faydalı mikro organizmaları kapsar. Daha öncede belirttiğimiz gibi Kırmızı Kaliforniya solucanı ve gübresi üzerine pek çok bilimsel çalışma yapıldı. Bu çalışmalar gösteriyor ki; 

Solucan gübresinin kullanıldığı alanlarda yetiştirilen her türlü bitki ,tarım, sebze ve meyve üreticilerin kullandığı ve topraklarını zehirlediği kimyasal gübreye oranla çok daha organik ve sağlıklıdır.

Araştırmalar; organik gübrenin kimyasal gübreye oranla bitkiler üzerinde yüzde 126 daha fazla verim artışı sağladığını gösteriyor.